Historia plastikowego piniądza – czyli karty kredytowe i co tam się z nimi wiąże

karty kredytoweDziś mało kto myśli o pieniądzu jako czymś fizycznym, materialnym. Przyzwyczailiśmy się już zupełnie do bankowości mobilnej i jednego Bip przy płaceniu Paypasssem. Choć wszystko to jest tak dobrze znane Karty Kredytowej nadal boi się wielu. A przecież dla odpowiedzialnego i zdyscyplinowanego posiadacza to doskonała alternatywa dla kredytu gotówkowego. Czy aż tak wielu z nas jest niezdyscyplinowanych? Myślę, że nie jest aż tak źle. Po prostu większość z nas kompletnie nie wie czego po karcie kredytowej oczekiwać.

Idealne karty kredytowe

Zarzućmy mit, że istnieje karta kredytowa idealna. Nie istnieje, gdyby tak było wszyscy posługiwaliby się tylko tą jedną. To produkt bankowy, który wymaga od swojego użytkownika wiedzy jak i kiedy będzie go używać.

Karty bardzo zmieniły się od czasu ich wynalezienia w latach 60-tych XX wieku, ale główne zasady pozostały niezmienne. Banki muszą na nich zarobić. Jeśli dostaniemy wyjątkowo długi okres bezodsetkowy to po jego zakończeniu odsetki będą większe niż przeciętna rynkowa.

Jeśli będziemy chcieli wykupić ubezpieczenie od transakcji nieupoważnionych to z pewnością w jakiejś formie za to zapłacimy. Jeśli płacimy mniej, to mniejszy jest też limit kredytowy. Jeśli mamy możliwość spłaty w ratach to niewątpliwie będziemy musieli płacić za to odsetki. Nie ma innej rady.

Bezpieczeństwo transakcji kartą

To samo tyczy się samego bezpieczeństwa transakcji kartą. Jeśli chcemy rezygnacji z pinów to musimy się liczyć z konsekwencjami. Wykreowana w 1959 roku karta kredytowa jest najdoskonalszym narzędziem finansowym jakie kiedykolwiek wynaleziono, obecnie karty kredytowe są bardzo powszechne. Nic innego tak jak właśnie ona umożliwia swobodę transakcji na całym świecie.

Uwolniła zakupy, uwolniła turystów, a dodatkowo od niedawna rozdaje dodatkowe bonusy, a to wszystko dzięki jednemu kawałkowi malutkiego plastiku.

Programy cashback i Money back dają dostęp do olbrzymich gratyfikacji. Dziś mało kto może narzekać na utrudniony dostęp do pieniędzy choć niektórym chyba by się to jednak przydało, ale o tym sza. W końcu wszyscy jesteśmy dojrzali póki ktoś nie przyniesie folii bąbelkowej, albo nie ofiaruje karty kredytowej.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *